0 212 212 20 97

  • Ana Sayfa
  • Kurumsal
  • Yönetim ve Danışmanlık Hizmetleri
  • Kurumsal Çözümler
  • İletişim

Abonelik (Subscription) iş modeli hakkında

Ticari rekabet her geçen gün daha da artıyor. Bu da firmaları daha verimli iş süreçleri ile maliyet kontrolüne itiyor. Bugün teknoloji devlerinin son beş yıldır hayatımıza soktuğu yeni satın alma yönteminden bahsetmek istiyorum; Subscription (abonelik iş modeli- kiralama).

Temel olarak abonelik iş modelinde kurumlar belli aralıklarla sunulan ürüne erişim sağlamak için bir bedel öderler. Geleneksel olarak alıştığımız şekliyle bir uygulama ya da ürün satın almak bugün üreticilerin sunduğu bir yöntem olmaktan çıkıyor. Bunun hem üretici hem de tüketici tarafında birçok faydası var. Yazımın detayları da bu faydalar üzerine yoğunlaşacak.

  1. Üreticilerin birçoğu abonelik iş modeli kapsamında son kullanıcıya satış sonrası hizmetler kapsamında farklı imkanlar sunuyor. Bunlar arasında telefon, e-posta ya da çevrimiçi Chat aracılığı ile danışabileceğiniz destek uzmanları kadrosu ve çevrimiçi destek platformları yer alıyor. Hatta bazı üreticiler uzaktan masaüstü bağlantısı opsiyonunu da sağlıyor.
  2. Abonelik iş modelinin yapısı gereği firmalar abonelikleri devam ettiği sürece söz konusu ürünün her zaman son versiyonunu erişim sağlıyor. Böylece hem son teknolojinin imkanlarından faydalanıyor hem de sürekli güncel kalarak son sürümler ile son gelişmelere anında ulaşım sağlayabiliyorlar.
  3. Pandemi ile birçok insanın tecrübe ettiği mobilize olma durumu yeni gereksinimleri beraberinde getirdi. Bunlardan biri de abonelik iş modelinin sunduğu kullanılan ürüne her yerden ulaşabilme imkânı oldu. Abonelik iş modeli bu noktada kullanıcılarına herhangi bir yerden herhangi bir bilgisayardan aktif olma şansı sunuyor.
  4. İlk yatırım maliyetinin ortadan kalktığı ve son kullanıcıya sağladığı büyük finansal avantajın yanı sıra abonelik iş modeli ile ihtiyaçlarına en uygun abonelik dönemini belirleme kullanıcının tek elinde olmuş oluyor. Böylece sahip olmanın finansal hantallığı tamamen giderilmiş oluyor.
  5. IT birimlerinin en önemli iş tanımlarından biri olan yazılım ve donanım envanteri yönetme noktasında abonelik iş modeli sağladığı yazılım lisanslarını, kayıtlarını ve basit ve etkili bir şekilde yönetmesine olanak sağlıyor.

Tüm bunlar çerçevesinde AUTODESK ’in Türkiye’de sunmuş olduğu abonelik iş modeli kullanıcılarının daha rekabetçi olmasına destek oluyor. Sadece AUTODESK değil birçok üreticinin bu modele geçmesini siz nasıl değerlendiriyorsunuz?Bir cevap yazın