0 212 212 20 97

  • Ana Sayfa
  • Kurumsal
  • Yönetim ve Danışmanlık Hizmetleri
  • Kurumsal Çözümler
  • İletişim

HPE ALLETRA – Storage Dünyasında Önemli Bir Kilometre Taşı

HPE, Mayıs’ın başında yeni nesil storage (veri depolama) çözümü olan Alletra ailesinin duyurusunu yaptı. Bizim gibi bu işin teknik tarafında olanların çoğu; daha yüksek performans, daha yüksek kapasite, yeni nesil disk teknolojileri, arttırılmış güvenlik ve geliştirilmiş yedekleme opsiyonları gibi yenilikler bekliyordu. Yeni ürünler bu beklentilerimizi de karşıladı (detaylarını paylaşacağım) fakat HPE’nin Alletra ailesi ile asıl vermek istediği mesaj bambaşkaydı. Tabiri caizse HPE, bu duyuruda storage dünyasında taşları yerinden oynatacak bir sürpriz bir yaklaşımla karşımıza çıktı. Satın alıp, veri merkezinize koyduğunuz veri depolama cihazının tüm yeteneklerinden yararlanmak istiyorsanız; cloud tabanlı bir yönetim konsoluna bağlanmak zorundasınız. HPE Data Service Cloud Console adı verilen bu konsol ile veri merkezinizdeki storage cihazını, adeta bir bulut servis sağlayıcısının size sunduğu gelişmiş ve kullanımı kolay bir arayüz üzerinden yöneteceksiniz. Arayüzün 5 dakikalık, kısa ve öz bir videosunu aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

HPE Data Service Cloud Console

Videoyu izlediğinizde sizin de göreceğiniz üzere gerçekten inanılmaz kullanıcı dostu bir arayüzü var. Çok az deneyimi olan bir teknik personel bile kolaylıkla çok ciddi operasyonları, hatasız yapabilecek. Zira bu konsolun sizin veri merkezinizdeki ayrı bir sunucuda ya da storage’ın üzerinde olmamasının çok önemli ve anlaşılabilir bir sebebi var. O da HPE’nin yapay zekâ ve makine öğrenmesi temelli altyapı izleme ve analiz çözümü olan Infosight ile olan hayati ilişkisi… Zira Infosight; bu konsola tüm dünya üzerindeki benzer cihazların ürettiği trilyonlarca yönetimsel veriyi (işlemci-bellek durumu, firmware, kullanım oranı, versiyon bilgisi, port durumları, hata mesajları, IOPS değeleri, vs…) analiz ederek, benzer iş yükleri ve platformları karşılaştırarak; kullanıcıya anlamlı bilgiler, dashboardlar ve yönlendirmeler sunuyor. Bu sayede L1 ve L2 seviyesi destek taleplerinin minimuma indirmeyi vaat ediyor. Kullanıcıların konfigürasyon hataları yüzünden yaşanacak problemleri, oluşacak iş yükünün getirdiğini sıkıntıların, beklenmeyen darboğazların, planlı ve plansız kesintilerin önüne geçerek, %100 erişilebilirlik ve performans garantisi veriyor.

Cloud Console’un avantajlarını daha iyi anlatabilmek için şöyle bir analoji yapalım. Telefonundaki navigasyonu kullanmayan yoktur sanırım. Navigasyonumuza sık kullandığınız güzergahlar için haritalarını, offline kullanım için, bir kereye mahsus indirdik diyelim. Bu durumda uygulamayı, internet olmadan da kullanabilir hale geliyoruz. İnternetsiz navigasyonu klasik storage olarak varsayalım. Bu şekilde kullanmanız durumunda; A noktasında B noktasına giden yolu, statik yönlendirmelerle rahatlıkla gidebilirsiniz. Bilmediğiniz yollar da bile kafanız rahat… Zira elinizde bir harita var ve sizi anlık konumunuza göre yönlendiriyor. Bu karşın anlık trafik bilgisini alamıyorsunuz. Offline olmanın faturası yavaş yavaş belli olmaya başlıyor. Az önce bir kaza oldu ve her zaman akan güzergâh artık tamamen tıkalı. Ama bunu bilmiyorsunuz. Saatlerce trafikte kalacaksınız. Daha evvel defalarca kullandığınız tüneli bugün bakım nedeniyle kullanamayacaksınız. Fakat siz bu haritaları telefonunuza yüklediğinizde bu bilgi olmadığından tünelin girişine kadar gittiniz ama sonra alternatif güzergaha yöneldiniz. Yolda saatlerce zaman kaybettiniz. Daha evvel hız sınırının 120 km olduğu güzergahta, trafik levhalarındaki çalışma nedeniyle hız sınırı 80 km’ye düşürülmüş ama siz tabelayı görmediniz. Gelen trafik cezasıyla bu bilgiyi öğrendiniz. Bunun sebebi, internet erişimi ve dolayısıyla sizin gibi binlerce sürücünün deneyiminden yararlanamıyor oluşunuz.

Infosight, Data Service Cloud Console’a tüm bu kritik ve kıymetli verileri sağlıyor. Kullanıcıya, vereceği kritik kararlar için çok önemli analizler ve yönlendirmeler sunuyor. Bu noktadayken muhtemelen; bağlantı kesildiğinde ne oluyor diye soracaksınız. Korkacak bir şey yok! Cihazın üzerinde yerel bir yönetim konsolu da var. Data Service Cloud Console kadar akıllı olmasa da günümüzün standart storage’ları kadar yetenekli bir kullanıcı deneyimi vaat ediyor. Ama işin içine global veriyi, yapay zekayı ve makine öğrenmesini dahil ederek, storage yönetimini bir sorun olmaktan çıkarmak istiyorsanız; bunu şu an yalnızca Cloud Console’a bağlanarak yapabiliyorsunuz. Şu an sektörde böyle bir çözüme sahip tek üretici HPE… Muhtemelen ilerleyen günlerde diğer üreticiler de benzer çözümleri duyurmaya başlayacaklar. Zira bulut ortamının getirdiği esneklik, yapay zekâ ve makine öğrenmesi / nesnelerin interneti artık tüm hayatımıza nüfuz etmeye başladı. Cep telefonlarımızda günlük olarak sürekli kullandığımız bu teknolojinin, bilgi teknolojileri altyapısı tarafında bu kadar gecikmiş olması şaşırtıcı aslında… Son kullanıcıların yanı sıra işletmeler de bulutu biliyor ve kullanıyor artık.

TÜİK’in yaptığı bir araştırmanın sonuçları da bunu destekliyor. Girişimlerde Bilişim Teknolojileri Kullanımı konulu ve 2020 yılında yapılan bu çalışma; Türkiye’deki işletmelerin her yıl bulut hizmetlerine daha fazla para ödediğini gösteriyor. Bir kere bulutu deneyimleyen bir işletme, bir daha asla klasik sistemlere geri dönmüyor. IT altyapısı da zamanla elektrik, su, internet erişimi gibi kullanıma göre faturalanan standart biz hizmete dönüşme yolunda hızla ilerliyor.

Ücretli bulut bilişim kullanımı, 2020 yılında 10 ve daha fazla çalışanı olan girişimlerde %14,1 oldu. Bu oran 2018 yılında %10,1’di. Çalışan sayısı büyüklük gruplarına göre ücretli bulut bilişim hizmeti kullanım oranı; 250 ve üzeri çalışanı olan girişimlerde %40,8 olurken bunu %22,2 ile 50-249 çalışanı olan girişimler, %11,9 ile 10-49 çalışanı olan girişimler takip etti.

Kaynak: https://data.tuik.gov.tr/Bulten/Index?p=Girisimlerde-Bilisim-Teknolojileri-Kullanim-Arastirmasi-2020-33677

Bu araştırmadan da anlaşılacağı üzere Türkiye gibi buluta şüpheyle bakanların hiç de azımsanmayacak oranda olduğu bir ülkede bile bulut kullanıcıları sürekli ve hızla artıyor. Bu yüzden HPE’nin bu adımı Türkiye’de de karşılığını bulacaktır. Bundan sonra storage dünyası eskisi gibi olmayacak ve Alletra bir başlatan, eski tabirle duayen, olarak hep hatırlanacak. Biz de tarihe not düşmek ve merak edenlerin de merakını gidermek adına Alletra modellerini ve genel özelliklerini de ekleyerek yazımızı bitirelim.Bir cevap yazın