0 212 212 20 97

  • Ana Sayfa
  • Kurumsal
  • Yönetim ve Danışmanlık Hizmetleri
  • Kurumsal Çözümler
  • İletişim

HPE GREENLAKE

 HPE’nin Yeşil Çizgisi

BT çalışanlarının, geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde iş yüklerini uygulanabilir ve sürdürülebilir kılmak için iki temel seçeneği vardı: Ya şirket içerisinde alt yapıyı sürdürerek beraberinde gelen maaliyet ve ek yükler üstleniliyordu veya iş yükleri buluta taşınarak işlemler ve veri koruması üzerindeki kontrol azalıyordu. Ancak yakın bir zamanda hayatımıza giren tüketim tabanlı bir model ,BT altyapısının kurulması ve sürdürülmesiyle ilgili maaliyetleri potansiyel olarak azaltacak, sizleri sermaye harcamasından kurtaracak, iş yükünüzü azaltarak hata payını mimimuma indirgeyecek ve her daim kolay ölçeklenen bir sistemin içerisinde uzun vadelerde rahat nefes almanızı sağlayacak opsiyonlar sundu.

Peki Hewlet Packard Enterprise’ ın Greenlake olarak adlandırdığı tüketim tabanlı modeli tam olarak nedir ?

Greenlake, veri merkezleri veya uzak lokasyonlarınız gibi farklı konumlara bulut esnekliği getiren ve hizmet olarak sunulan bir tekliftir. Greenlake ekosistemine dahil olduğunuzda; HPE, neredeyse anında kurulması ve çalıştırılması için gerekli tüm donanım ve yazılımları içeren bir sistemi, eksiksiz ve önceden yapılandırılmış olarak sizlere sunar. Ve tüm yaşam döngüsü boyunca sistemi yönetmenize yardımcı olur.

Greenlake ile HPE, farklı iş yükleri için bir dizi altyapı paketi sunar. Örneğin, sanallaştırma paketi ile sanallaştırılmış uygulamaları çalıştıran bir Greenlake çözümünü uygulamak için seçenekler sunar. Bunun yanında depolama, yedekleme, veritabanı yönetimi, büyük veri, özel bulut  ve yüksek performanslı BT dahil olmak üzere birçok iş yükü için paketler sunar.

HPE Greenlake Nasıl Çalışır ?

HPE ‘nin sağladığı paketlerin merkezinde, her Greenlake uygulamasını destekleyen bir HPE donanımı vardır. Örneğin, bir sanallaştırma hizmeti çalışması HPE Simplivity veya HPE Synergy’ i kullanabilir. Greenlake ürünleri ayrıca Nimble depolama veya Proliant DL sunucuları gibi HPE donanımlarının yanı sıra, Docker, Hadoop, SAP HANA, Nutanix AHV, VMWare Cloud Foundation, MS Azure, AWS gibi third party yazılım ve hizmetleri de kullanabilir.

Greenlake çözümleri, donanım ve yazılıma ek olarak, her Greenlake çözümünün uygulanmasına, yönetilmesine ve desteklenmesine yardımcı olan, alanında uzman kişilerden oluşan bir ekip olan HPE Pointnext’in profosyonel ve operasyonel hizmetleri ile birlikte gelmektedir. Pointnext, her sistemin izlenmesi, yönetimi ve optimize edilmesini içeren uçtan uca bir hizmet portföyü sağlamaktadır. Bu hizmetler , Greenlake ile basit bir donanım kiralama programı arasında önemli  farklar açar.

Yakın bir zaman önce HPE, genel bulut ortamları ve uç ortamları dahil olmak üzere BT işlemlerinde entegre bir yönetim kontrol tabanı olan Greenlake Central ‘ ı piyasaya sürdü. Greenlake Central; kullanım, maaliyet, güvenlik, uyumluluk, performans ve diğer ölçümleri izlemek için self servis bir portal sağlamaktadır. Ayrıca portal, geliştiricilerin ve iş birimlerinin ihtiyaç duyulan hizmetleri ihtiyaç duyulan zaman dilimnde bulup kullanılması imkanı tanır.

Greenlake modelini, diğer kiralama programlarından ayıran bir diğer noktada, programı bulut hizmetleri yapısıyla daha uyumlu getiren tüketime dayalı fiyatlandırma sunmasıdır. HPE, donanımlarını müşterinin uygun gördüğü bir ortama kurar . Ancak bunu doğrudan satış olarak değil, bir hizmet olarak sunar. Bu model, yalnızca geleneksel bir satış işlemine özgü ilk sermaye harcamasını ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda BT’ ye ait genel giderleri de azaltır.

Greenlake modeli, ücretlendirmeleri sabit tutarlar yerine gerçek bir ölçülü sisteme dayandırır. Bu şekilde önemli bir noktaya değinir : Kullanıcılar, kullanılabilecekler için değil, yalnızca kullanılanlar için ödeme yaparlar. HPE, sistemi, sunucu başına, gigabayt başına, fiziksel core başına veya VM başına tüketim gibi farklı ölçütlere dayalı olarak sürekli izler.

BT departmanları, her zaman ne kadar kapasitenin kullanıldığını ve kimin kullandığını bildiğinden ölçülü kullanım ayrıca kuruluşlar için etkili bir kapasite yönetimi sağlar. Greenlake, potansiyel büyümeyi anında karşılamak için ek bir kapasiteyle gelir. Bu durumda daha fazla kapasiteye ihtiyaç duyulduğu anda kullanıcılar bunu hızlıca uygulayabilir.  Ancak HPE, bu ek kapasite tam anlamıyla kullanılana kadar , kullanıcıdan ekstra kapasite için ücret almaz. Ölçülü kullanım ve esnek kapasite kombinasyonu, aşırı tedarik ile ilgili maaliyetlerden kaçınırken çevikliği en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olur.

Greenlake’in tüketime dayalı modeli, işletmelerin alt yapı dağıtmaya yönelik geleneksel bir yaklaşımın getirdiği maliyetler ve karmaşıklıklar olmadan son teknoloji veri merkezi ürünlerini elde etmelerini sağlar. Aynı zamanda BT, HPE ‘nin sürekli izleme, bakım ve desteğinden yararlanırken sistemler ve ortam üzerinde denetimi sürdürür. Ölçeklendirme Sistemleri, daha kolay ve daha hızlıdır ve daha fazla çeviklik sağlar. Bu faydalar, BT işlemlerini basitleştirirken, BT personelini de daha özgür bir zaman kılar.Bir cevap yazın