0 212 212 20 97

  • Ana Sayfa
  • Kurumsal
  • Yönetim ve Danışmanlık Hizmetleri
  • Kurumsal Çözümler
  • İletişim

-Microsoft Intune-

Son yıllarda en büyük gelişim mobil cihaz sektöründe yaşadı. Bu gelişim ile birlikte artık firmaya ait olsun ya da olmasın bir çok kurum bilgisi cep telefonlarımızda tutuluyor. Tam da bu yüzden artık mobil cihazlarıda yönetmemiz gerekiyor. Sizlere Microsoft’ un bu problem için çözümü olan Microsoft Intune’ u kısaca anlatacağım.

BT yöneticisi olarak Microsoft Intune’u şirketinizin iş gücünün kullandığı istemci uygulamaları yönetmek için kullanabilirsiniz. Bu işlev, cihazları yönetmeye ve verileri korumaya ek niteliğindedir. Yöneticinin önceliklerinden biri, son kullanıcıların işlerini yapabilmeleri için gereken uygulamalara erişimleri olduğundan emin olmaktır. Bu amaca ulaşmak zor olabilir çünkü:

•             Çok çeşitli cihaz platformları ve uygulama türleri vardır.

•             Hem şirket cihazlarındaki hem de kullanıcıların kişisel cihazlarındaki uygulamaları yönetmeniz gerekebilir.

•             Ağınızın ve verilerinizi güvenli kaldığından emin olmanız gerekir.

Buna ek olarak, Intune’a kaydolmamış cihazlarda uygulamaları atamak ve yönetmek isteyebilirsiniz.

Mobil uygulama yönetimi (MAM) temelleri:

Intune mobil uygulama yönetimi, kullanıcılarınız için mobil uygulamaları yayımlama, gönderme, yapılandırma, güvenlik altına alma, izleme ve güncelleştirme gibi eylemler gerçekleştirmenize olanak tanıyan Intune yönetim özellikleri paketini ifade eder.

MAM, kuruluşunuzun verilerini bir uygulama içinde yönetmenizi ve korumanızı sağlar. Kayıt olmadan mam (mam-we) ile, hassas veriler içeren iş veya okul ile ilgili bir uygulama, kendi cihazını getir (KCG) senaryolarında kişisel cihazlar dahil olmak üzere neredeyse her cihazda yönetilebilir. Microsoft Office uygulamaları gibi birçok üretkenlik uygulaması Intune MAM tarafından yönetilebilir.

Intune MAM iki yapılandırmayı destekler:

•             Intune MDM + MAM: BT yöneticileri, yalnızca Intune mobil cihaz yönetiminde (MDM) kayıtlı cihazlarda MAM ve uygulama koruma ilkelerini kullanarak uygulamaları yönetebilir. MDM + MAM kullanarak uygulamaları yönetmek için, müşterilerin Microsoft Endpoint Manager Yönetim Merkezi’nde Intune kullanması gerekir.

•             Cihaz kaydı olmadan MAM: Cihaz kaydı olmadan MAM ya da diğer adıyla MAM-WE, BT yöneticilerinin Intune MDM’de kayıtlı olmayan cihazlarda MAM ve uygulama koruma ilkelerini kullanarak uygulamaları yönetmesine olanak sağlar. Bu, uygulamaların üçüncü taraf EMM sağlayıcılarında kayıtlı cihazlarda Intune tarafından yönetilebileceği anlamına gelir. Uygulamaları MAM-WE kullanarak yönetmek için, müşterilerin Microsoft Endpoint Manager Yönetim Merkezi’nde Intune kullanması gerekir. Ayrıca uygulamalar, üçüncü taraf Enterprise Mobility Management (EMM) sağlayıcıları ile kaydedilmiş veya hiçbir MDM ile kaydedilmemiş cihazlarda uygulamalar Intune ile yönetilebilir.

Sizler de Microsoft Intune lisansına sahip olmak için, müşteri temsilcilerimiz ile görüşebilir. Daha fazlasını öğrenmek için bizlere ulaşabilirsiniz. Umarım faydalı olmuştur. Okuyup vakit ayıran herkese teşekkür ederim.

Kaynakça: https://docs.microsoft.com/tr-tr/mem/intune/apps/app-managementBir cevap yazın