0 212 212 20 97

  • Ana Sayfa
  • Kurumsal
  • Yönetim ve Danışmanlık Hizmetleri
  • Kurumsal Çözümler
  • İletişim

Microsoft’ un Yeni Lisanslama Dönemi Başladı (Software subscriptions)

Bu yazımızda Microsoft’ un Cloud Service Provider partnerleri için çıkardığı yeni lisanslama modelinden bahsedeceğim.

            Biliyorsunuz ki yıllardır Microsoft lisanslarını satın alma ve abonelik yöntemi ile kullanıcılarına sağlıyor. Biliyorsunuz Microsoft 4 yıl önce başlattığı Microsoft Cloud Service Provider program ile CSP partnerleri üzerinden Microsoft 365 lisanslarını direk satış yetkisini sağlamıştı. Ancak Microsoft 365 ürünleri dışında kalan Microsoft lisansları için bir silsile mevcut. Bu silsileyi aşağıdaki örnek ile açıklamaya çalışacağım.

Örnek: Müşterinin bir Windows Server lisansına ihtiyacı olduğunu düşünelim. Bir lisansı temelli yada yıllık olarak alması için Open lisans antlaşması, OV yada OVS antlaşması yaması gerekir. Bu antlaşmaları bir Microsoft partneri üzerinden yapması gerekiyor. Öncelikle siparişi partner firmaya yani bizlere isteğini bildiriyor. Biz de Türkiye’ de bulunan 3 adet Microsoft distribütöründen siparişi geçiyoruz onlar da siparişi Microsoft’ a geçiyor. Burada yaşanan zaman kaybından dolayı müşteri lisansına yaklaşık 48 ile 78 saat arasında kavuşuyor.

            Yukarıdaki örnekte verilen işlemleri Microsoft Cloud Service Provider olarak bizler, artık çok daha hızlı ve ucuza gerçekleştirebileceğiz. Uzun bir süredir Microsoft 365 siparişlerinde olduğu gibi, siparişin müşteri tarafından talebi üzerine lisans ekleme işlemleri yaklaşık 30dk lık bir süre içerisinde kullanıma geçebilecektir. Aşağıda bu şekilde alım yapabileceğiniz lisansların bir listesini paylaşıyorum.

1 veya 3 Yıllık Alınabilen Csp Abonelikleri – SkuTitle
Windows Server Remote Desktop Services CAL – 1 User CAL – 1 year or 3 years
Windows Server RMS CAL – 1 Device CAL – 1 year or 3 years
Windows Server RMS CAL – 1 User CAL – 1 year or 3 years
Windows Server CAL – 1 Device CAL – 1 year or 3 years
Windows Server CAL – 1 User CAL – 1 year or 3 years
Windows Server Standard – 8 Core License Pack – 1 year or 3 years
SQL Server Enterprise – 2 Core License Pack – 1 year or 3 years
Windows 7 Extended Security Updates 2020
Windows 7 Extended Security Updates 2021
SQL Server Standard – 2 Core License Pack – 1 year or 3 years
Azure SQL Edge – 1 year or 3 years

Son dönemlerde Microsoft lisans kullanımlarının bir çoğu bulut ortamlarında veya kiralama ortamlarında kullanılmakadır. Bu gibi aboneliklerde lisanslarında abonelik sistemi ile kolaylaştırılması olmazsa olmaz bir durum. Sizler de 1 yıllık ve 3 yıllık olarak edinmek istediğiniz lisanslar için yukarıdaki listeden yararlanabilir ve fiyat teklifleri için müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.  Bir cevap yazın