0 212 212 20 97

  • Ana Sayfa
  • Kurumsal
  • Yönetim ve Danışmanlık Hizmetleri
  • Kurumsal Çözümler
  • İletişim

NVMe SSD Özellikleri ve Kullanım Alanları

Kişisel ya da profesyonel kullanım amacıyla bilgisayar alacaksanız araştırırken birçok özelliğine dikkat etmelisiniz. Sahip olduğu özellikler bilgisayarın beklentilerinize karşılık verip veremeyeceği, iş yükünün altından kalkıp kalkamayacağı konusunda sizi yönlendirecek parametrelerdir. Bu parametrelerden birisi bilgisayarın depolama elemanlarıdır. Zamanla yükselen ve gelişen teknoloji bilgisayarların depolama elemanlarında da yeniliklere sebep olmuştur. Şimdi size bilgisayarlarda son yıllarda sıkça yer bulan, depolamadaki yeni teknolojilerden biri NVMe SSD’den bahsedeceğiz.

NVMe Nedir?

NVMe yani “Non-Volatile Memory Express”, bilinen SSD depolama ürünlerine alternatif olarak üretilmiş, PCI Express arayüzünü kullanarak bu sayede çok daha hızlı bir depolama teknolojisidir. PCIe arayüzünün NAND belleklerinin gerçek gücünü ortaya çıkarabilmesi için geliştirilmiştir ve ismindeki express kelimesinin de bir sonucu olarak hard diskten ziyade hızlı bellek gibi çalışarak sürücünün daha hızlı çalışmasına imkan sağlar. Ayrıca düşük güç tüketimi, ölçeklenebilirlik ve standartlara uyumluluk özelliklerine de sahiptir.

NVMe Hızı

PCIe, SATA’dan sonra en yüksek bant genişliği sunan arabirim olarak kabul edilir. Giriş seviyesinde PCle SSD’ler bile, SATA 3.0 muadillerinden iki üç kat daha hızlı çalışabiliyor. PCIe’lerde veri aktarımı için kullanılan kanal sayısının SATA’lara göre daha fazla olması sayesinde daha hızlı çalışır. SATA, SSD’nizi bilgisayara bağlarken kullandığınız, en çok kullanılan ve en çok bilinen arayüzdür. SSD gibi flash belleklerin yanı sıra daha yavaş çalışan sabit diskler için oluşturulmuş AHCI protokolünü destekleyen SATA, SSD’lerin hızını kısıtlayan bir teknoloji olduğundan artık yerini yeni teknolojilere bırakıyor.Çünkü SSD’lerin çoğunun okuma ve yazma hızlarının genellikle 500-550 mb/s sınırlarında olmasının en büyük nedeni SATA arayüzünün 600 mb/s kısıtlamasıydı. Bu nedenle SATA arayüzünden daha yüksek hız sağlayan yeni bir arayüz ihtiyacı olmaya başladı ve NVMe doğdu. NVMe arayüzüyle SATA 3.0’ın getirdiği 600 mb/s kısıtlamasına takılmadan, 32Gbit/s hızlarına ulaşabiliyor.

NVMe, SATA ve HDD Karşılaştırması

3 temel depolama teknolojisinin maksimum hız değerleri grafiği:

Gecikme süresi de 10 µs’den 3 µs’ye düşürülerek SATA arayüzüne göre 3 kata kadar daha geliştirilmiştir. Yine gecikmelerin olduğu AHCI ile karşılaştırıldığında; m2 NVMe SSD kesintisiz biçimde çalışabilmektedir. Ortalama gecikme değeri ise SATA arayüzüne göre %57 daha düşüktür.

NVMe Kimler Tarafından Kullanılabilir?

NVMe teknolojisi; öncelikli olarak data merkezleri, büyük sistemler ve işletmeler için tasarlanmıştır ve benzersiz faydalar sunmaktadır. Kurumlar, etkin kayıt erişimleri sırasında daha hızlı tepki süresi, yüksek kapasite ve hot-swap destekli 2,5 inç boyutlu ürünler ile kullanıcılara daha iyi hizmetsüreleri sunabilmektedir. Büyük dosyalar üzerinde hızlı bir şekilde ve duraksamadan çalışmalarını sağlamakta ve bunun yanında büyük dosyaların yükleme sürelerini azaltarak yazılımcılara ve databasecilere daha yüksek performans sunmaktadır.
NVMe neden önemlidir, veri merkezleri NVme kullanımının avantajları
Veri merkezlerinin giderlerinin %31’i enerji gereksinimlerinden kaynaklanıyor. Toplam enerji tüketimlerinin ise %32’si bellek, depolama ve soğutma ihtiyaçlarından doğuyor. NVMe sürücüler; 2,5 kat daha verimli enerji kullanımı sayesinde, daha düşük güç değerlerine ihtiyaç duymaktadır. Veri merkezleri, NVMe’in 6W değerinden daha düşük güç ihtiyacı, küçük boyutları ile alan tasarrufu ve hot-swap desteği ile kullanım rahatlığı ve erişilebilirliği gibi özelliklerinden faydalanırlar. Ayrıca NVMe sürücüler, çoklu iş parçacıklarına sahip (Multi-thread) uygulamalarda ve veri tabanı gibi veri merkezi uygulamalarında daha düşük güç ile daha yüksek performans kullanımı için en uygun çözümlerdir.

Uzun lafın kısası NVMe, bilgisayarınızı bir daha asla hızından dolayı beklemenizi gerektirmeyecek kadar hızlı hale getiriyor. Depolama gecikmesini azaltmak ve depolama verimliliği ile güvenliğini arttırma arayışı içinde olan kullanıcılar, NVMe teknolojisinin gelişimine ve yaygınlaşmasına kolayca uyum sağlayacaktır.

NVMe hayatımıza yeni girmiş bir teknoloji olduğundan kullanıcı sayısı henüz oldukça az. Fakat görünen o ki NVMe ürünlerinin yaygınlaşması pazarı oldukça değiştireceğe benziyor. NVMe’yi kullanmanın en avantajlı şeklibir SCM ile birlikte kullanmak. NVMe standardını kullanabilmek için ise, M.2 SSD’nin ve anakartın NVMe arayüzünü desteklemesi gerekiyor.
 Bir cevap yazın

ataköy escort