0 212 212 20 97

  • Ana Sayfa
  • Kurumsal
  • Yönetim ve Danışmanlık Hizmetleri
  • Kurumsal Çözümler
  • İletişim

Veeam Quick Migration tekniği nedir? Nasıl kullanılır?

Merhaba, bu makale ile sizlere Standalone olarak yapılandırılmış ve Vcenter bulunmayan yapılarda Quick migration sayesinde sanal sunucuyu diğer hosttan kısa süre içerisinde nasıl aktif hale getirilebileceğinden bahsediyor olacağım.

 -Vmware sanallaştırma ortamınızda vCenter olmadan çalışan birkaç bağımsız ESXi host bulunabilir. (İşlemci aileleri farklı vb.)

Performans vb. farklı sebeplerle VM’leri farklı hosta taşımanız gerekebilir. Veeam Quick migration VMware vMotion veya Storage vMotion kullanılamadığında hızlı müdahaleler için oldukça yararlı olan bir özelliktir.

-Veeam Backup & Replication Quick migration özelliği, ücretsiz sürümde ve ücretli sürümlerde mevcuttur. ESXi hostların Essentials veya daha yüksek bir sürümde lisanslanmasını gerektirir. VM’leri bir Esxi’dan diğerine kolayca taşıyabiliriz. Taşıma işlemi sırasında farklı depolama alanı seçebilirsiniz.

Aşağıdaki örnek ile konuyu detaylandıracağız. Örnek Birincil ortamda Standalone olarak aktif olan VEEAM_TESTVM sunucusu İkincil ortamdaki bir hosta Quick migration ile taşıyacağız.

Birincil ortam VEEAM_TESTVM

-Taşıma işlemini gerçekleştirebilmeniz için Standalone olarak çalışan hostların Veeam Backup& Replication da Inventory altında ekli olması gerekmektedir. Taşıma işlemini aşadağıki adımlarla gerçekleştirebilirsiniz.

Birincil ortam VEEAM_TESTVM

Birincil ortam VEEAM_TESTVM

-Hedef ortamda ki Standalone host veya Cluster’ı , Sanal sunucu dosyaları tutulacağı DATASTORE’u seçip ilerleyiniz.

-Transfer işlemleri sırasında kaynak ve hedef tarafta kullanması için Proxy seçebilirsiniz. Automatic olarak devam ettiğinizde varsayılan Veeam Proxyleri kullanacaktır.

-Son değişiklikleri görebilmek için taşıma sırasında kaynak sanal sunucu dosyaları silmemesi için varsayılanda işaretli olan “Delete source VM files upon successful quick migration” tikini kaldırırabilirsiniz.

Birincil ortam VEEAM_TESTVM

İkincil ortam VEEAM_TESTVM

Faydalı olması dileğiyle, hoşçakalın. Sağlıklı günler.

Kaynak: https://helpcenter.veeam.com/docs/backup/vsphere/quick_migration.html?ver=110Bir cevap yazın