0 212 212 20 97

  • Ana Sayfa
  • Kurumsal
  • Yönetim ve Danışmanlık Hizmetleri
  • Kurumsal Çözümler
  • İletişim

Zabbix-Telegram Entegrasyonu ile Anlık Mesaj Bildirimi Alma

Merhaba, bu yazımızda sizlere Zabbix monitoring aracında var olan/oluşturulmuş trigger’lara ait uyarıları Telegram üzerinden mesaj olarak gönderilmesine dair ayarlamaları anlatacağız.

Öncellikle Zabbix’ten kısaca bahsetmek gerekirse, yönettiğiniz IT ortamındaki sanal/fiziksel sunucular, network cihazları, storage gibi bir çok cihazı/sistemi kesintisiz izlemenizi, bunlar hakkında anlık performans, kullanım durumu vb. verileri elde etmenizi sağlayan açık kaynak kodlu bir monitoring aracıdır.

Bizim için Zabbix’te önemli olan iki nokta var bunlar; Trigger ve Media Type. Trigger, belirleyeceğimiz parametrelere göre bize uyarı verecek olan tetikleyicilerdir. Bunlar Zabbix’de default olarak gelmektedir veya custom olarak oluşturabilirsiniz. Media Type ise Telegram, SMS, Mail vb. yöntemler ile tetiklenen uyarıların bize iletilmesini sağlayacaktır.

Şirketlerin IT alt yapısını veya cloud hizmetlerini yöneten çalışanlar için önemli işleve sahip olan uyarı mekanizması, sadece çok kritik durumlar için sizi mesaj ile anlık bilgi vermesi sayesinde oluşan veya oluşması muhtemel sorunlara karşı daha hızlı önlem almanızı sağlayacaktır.

Temel adımlardan bahsetmek gerekirse;

  1. İlk olarak Telegram uygulamasında bot oluşturma, grup oluşturma daha sonrasında grup id’sini ve token üretme işlemi yapacağız. Token ve Grup id’si buradaki kritik noktalar.
  2. Zabbix aracında ise Telegram Media Type aktif etme, gerekli ayarlamaları yapma, mesaj gönderebilecek hale getireceğiz.

Bu bilgileri verdikten sonra başlayalım o zaman;

İlk olarak Telegram Uygulamasını açıyoruz ve arama kısmına “@botfather” yazarak Telegram botuna erişiyoruz. Yanında mavi tik olmasına dikkat edin resmi Telegram botu olduğunu gösterir.

Bot hesabını açtıktan sonra “start” diyerek botu başlatınız.

Start komut verdikten sonra ilk gireceğimiz komut “/newbot” komutu, bu komut ile yeni bir bot hesabı oluşturunuz.

Bot için bir isim girmeniz istenecektir, test ortamı için “test_bot” ismini girdim. İsmi girdikten sonra diğer adıma geçecek ve bizden username isteyecektir.

Username adımında ise username’nin sonuna “_bot” eklemeniz zorunlu olarak girmelisiniz.

Username olarak “test00bot34bb_bot” girdim ardından bu username’yi kabul etti ve token üretip, bilgisini verdi. Aşağıdaki resimde de adımları sırası ile görebilirsiniz ayrıca üretilen token’ı da işaretledim.

Not: Eğer girdiğiniz username daha önce kullanılmış ise size uyarı verecektir ve token üretmeyecektir.

Şimdi ise ürettiğimizi botu başlatıp yeni oluşturduğumuz gruba ekleyelim

Telegram uygulamasında arama kısmına oluşturduğumuz botun username bilgisini girip bota tıklayıp mesaj yazma kısmında “start” komutu veriniz.

Ardından tekrar arama kısmına “@myidbot” yazarak grup id’si üretimini sağlayacak diğer botu başlatıyoruz aynı şekilde bota tıkladıktan sonra “start” komutu ile bu botu da başlatınız.

İki botu başlattıktan sonra botları gruba eklemeniz gerekiyor. Botları eğer gruba almazsak grup id’sini öğrenemeyiz. Bu önemli bir nokta.

Aşağıdaki resimlerde görüldüğü gibi “Test_Zabbix_Group” adında bir grup oluşturdum ve 2 botu ekleyip “creat” komutu ile grup oluşturma işlemini tamamlayınız.

Sıradaki işlem ise grubun içine girip “/getgroupid@myidbot” komutunu yazmak, bu komut bize oluşturduğumuz grubun id’sini verecektir. Hemen grup id’sini vermeyebilir bunun için bir gün beklemeniz gerekebilir veya yazının sonunda paylaşacağım kaynak linklerde Telegram Api yardımı ile daha hızlı öğrenebilirsiniz.

Zabbix’te kullanacağımız grup id ve token bilgilerini elde ettik. Mesajların iletileceği grubumuzu oluşturduk. Artık Zabbix tarafına geçip Telegram Media Type için gerekli ayarlamaları yapabiliriz.

Öncellikle Zabbix arayüzüne giriş yapıyoruz. Sol taraftaki menüden Administration > Media types > Telegram  üzerinden gerekli ayarlamaları yapacağız. Bunun için Telegram seçeneğine tıklayınız.

Telegram’ın ayarlarına girdikten sonra yapmamız gereken iki ayar var bunlar grup id’si ve token bilgisini Parameters altındaki alanlara girmek olacak.

Message: Gerçekleşen olaya ait mesaj içeriğini belirler.

ParseMode: mesajı göndermeden önce yapılacak olan ayrıştırma modunu belirler. Üç adet mod var bunlar markdown, markdownV2 ve HTML’dir. Mesajları en stabil olarak ileten HTML modu olduğu için bu modu kullanacağız.

Subject: Gerçekleşen olaya ait mesajın konu kısmını belirler.

To: Mesajın kime gönderileceğini belirler. Buraya grubun id’sini giriyoruz. Dikkat edilmesi gereken önemli nokta grup id’si başındaki “-“ karakteri de girilmeli aksi takdirde mesaj iletilmez.

Token: Mesajların iletilebilmesi için gerekli olan token bilgisini belirler. Botu oluşturduktan sonra bize verilen token kodunu buraya giriniz.

Not: Message, Subject parametrelerinde değişiklik yapmamıza gerek yok.

Bilgileri girdikten sonra “Update” tıklayarak media type ayarlarını güncelleştiriyoruz. Yapmamız gereken diğer bir işlem ise Admin kullanıcısı için bu media type’ı ayarlamak olacak, Administration > Users > Admin kullanıcısına tıklayıp gelen ekrandan sol üstteki “media” seçeneğine gidiyoruz.

Karşımıza gelen ekrandan “Add” diyoruz ve gelen pencereden;

Type” paramtersinde Telegram’ı seçiniz.

Send to” parametresine grup id’sini giriniz.

When Active” parametresinde media’nın çalışcağı günü-saati belirliyoruz(default ayarlarda kalabilir.)

Use if Severity” parametresinde hangi tür bildirimlerin iletileceğini belirliyoruz.

Bu ayarlamaları yaptıktan sonra Add diyerek media’yı admin kullanıcısı için eklemiş olduk son olarak Update butonuyla yaptığımız ayarları güncelleştiriyoruz.

Bütün ayarlamalar bitti, şimdi ise test ederek çalışıp çalışmadığını kontrol edeceğiz. Test için tekrar Media type seçeneğine tıklıyoruz, Telegram karşısında yazan “Test” linkini tıklayıp gelen pencereden “Test” butonuna ile test ediyoruz. “Media type test succeessful” uyarısı ile testin başarılı olduğu ve Telegram uygulamasında ise mesajın geldiği aşağıdaki ekran görüntülerinde görülmekte.

Bundan sonra Zabbix’de oluşturduğunuz/var olan trigger’lara ait bütün bildirimler telegram’a iletilecektir. Anlık sunucu down-up durumları, disk boş alan durumları, network cihazlarındaki anlık iletişim kesintileri vb. bir çok kritik mesajdan hızlıca haberdar olabilirsiniz.

Kaynaklar:

https://stackoverflow.com/questions/32423837/telegram-bot-how-to-get-a-group-chat-id

https://www.zabbix.com/integrations/telegram

https://github.com/ableev/Zabbix-in-TelegramBir cevap yazın